Kategorie
Producent
Styl
Dostępność
Cena
-
od
do
SECESJA
Alfons Mucha, Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Fernand Khnopff, Gustav Klimt... Czy coś mówią Ci te nazwiska? To jedni z najważniejszych twórców sztuki secesyjnej. Jeśli wiesz, jak wyglądają ich dzieła, to z pewnością wiesz też, czym wyróżnia się cały styl. To płynne linie, elementy abstrakcyjne lub roślinne, widoczne inspiracje sztuką japońską oraz dość swobodne układy kompozycyjne. Dekoracje w stylu secesyjnym często są asymetryczne, choć zwłaszcza w przypadku malarstwa można zauważyć pewną płaszczyznowość i linearyzm. Charakterystyczna jest również pastelowa kolorystyka, która dobrze wpisuje się w ten nurt.
1 070,10 zł
Cena regularna:
1 189,00 zł
199,00 zł
1 849,00 zł
1 890,00 zł
119,00 zł
Cena regularna:
169,00 zł
476,10 zł
Cena regularna:
529,00 zł
339,00 zł
349,00 zł
219,00 zł
229,00 zł
Cena regularna:
319,00 zł
Styl secesja - kiedy i dlaczego?
Styl secesyjny pojawił się w drugiej połowie XIX, czyli wcale nie tak dawno temu, jak mogłoby się wydawać. Pełen rozkwit jego popularności nastąpił podczas Wystawy Światowej w Paryżu, czyli w 1900 roku. Styl ten stworzono po to, by odciąć się od dominującego powrotu do akademizmu, historyzmowi i eklektyzmowi. Wszystkie one nawiązywały do przeszłości, a secesja odcinała się od nich szeroką kreską. Co ciekawe, w zależności od rejonu styl ten otrzymywał inną nazwę. Polska "secesja" pochodzi od łacińskiego "secessio", czyli wycofania się. Podobny termin był używany także w Czechach i Niemczech. Natomiast we Francji secesja nazywana jest "art nouveau", czyli po prostu nową sztuką.
Sztuka użytkowa
W przypadku secesji bardzo ważne jest skupienie na sztuce użytkowej. Ten styl miał obowiązywać nie tylko bogaczy, którzy mogą pozwolić sobie na dzieła sztuki. Z tego powodu bardzo popularne były meble w stylu secesyjnym. Mogły one być dość dostępne ze względu na obniżenie kosztów produkcji. Druga połowa XIX wieku to czas, kiedy w końcu udało się osiągnąć masową produkcję oraz decydowano się coraz częściej na używanie tańszych materiałów. Dzięki temu, że znani artyści zaczęli współpracować z dużymi fabrykami, to urokliwe meble secesyjne mogły rzeczywiście stać się bardzo popularne, a wiele z nich przetrwało do dziś. Oczywiście wciąż też są produkowane nowe meble stylizowane na secesję.