
Odnawianie starych mebli to temat, który cieszy się wielkim zainteresowaniem. To najprostszy sposób na to, aby nadać meblom drugie życie. Bardzo często nie posiadamy dostatecznej ilości środków finansowych, przez co nie możemy wymienić mebli na nowe. Na szczęście niskim kosztem możemy diametralnie odmienić ich design.
Z pewnością uda nam się stworzyć ciekawą, a zarazem unikatową aranżację wnętrza. Pamiętajmy jednak o tym, że renowacji można poddawać jedynie meble, które są w dobrym stanie. Nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku, gdy są one zniszczone lub uszkodzone.
Nie zapominajmy również o szkodnikach, które sukcesywnie wyniszczają je od wewnątrz.
Kiedy warto odnowić stare meble?
Stare meble retro warto odnowić przede wszystkim wtedy, kiedy są one utrzymane w dobrym stanie. Oczywiście mogą one nosić drobne ślady użytkowania, jednak nie powinny być uszkodzone. Duże znaczenie ma również forma - możemy ją delikatnie modyfikować, jednak możliwości są ograniczone. Wiele zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Warto wspomnieć, że renowacja to proces, który również generuje koszty. Właśnie dlatego należy podejść do niego rozsądnie.
Odświeżone meble powinny posłużyć nam jeszcze długie lata. Ważne jest to, aby były one solidne i niepodatne na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nie opłaca nam się odnawiać produktów wykonanych z lichych desek, czy też materiałów drewnopochodnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasza praca pójdzie na marne, a jej rezultaty będą pozostawiać wiele do życzenia. Trzeba mieć świadomość, że odnawianie mebli wymaga pewnych umiejętności. Musimy postępować zgodnie z przyjętymi zasadami. Istotne jest to, aby wykazać się rzetelnością i precyzją. Nawet najmniejsze niedociągnięcia będą widoczne gołym okiem. Nie jest to zadanie dla tych, którzy nie posiadają cierpliwości, czy też sporej ilości wolnego czasu. Pośpiech działa tutaj na naszą niekorzyść.
Etap 1: przygotowanie do pracy
Na starcie musimy przygotować się do pracy. Jest to niezbędne do tego, aby przebiegała ona sprawnie oraz bezproblemowo. Wiele zależy od tego, jaki mebel poddajemy renowacji. Warto robić to w garażu, czy też piwnicy. Jeśli nie dysponujemy pomieszczeniem "roboczym", to nie zapomnijmy o właściwym zabezpieczeniu otoczenia. Musimy zagwarantować sobie dostateczną ilość wolnej przestrzeni. Brak miejsca sprawi, że będziemy czuć się niekomfortowo. Ponadto zwiększa się prawdopodobieństwo zabrudzenia podłogi, czy też innych elementów. Meble i inne przedmioty warto jest pokryć folią malarską. Sprawdzi się ona również w przypadku posadzki. Możemy zastosować także stare gazety, czy też kartony, więc wszystko zależy od tego, co posiadamy już w domu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby proces renowacji przeprowadzić na zewnątrz. Nie zapominajmy jednak o tym, że musi odbywać się on w optymalnych warunkach. Należy robić to w miejscu jasnym, a zarazem zacienionym. Intensywne promieniowanie słoneczne stanowi tutaj spore utrudnienie. Ponadto musimy ochronić się przed wiatrem, który przenosi pył, a także zwiększa ryzyko zabrudzenia powierzchni mebla. Kluczową rolę odgrywa również wilgotność powietrza, która nie powinna przekraczać 70%. Ważne jest także to, aby zaopatrzyć się w potrzebne materiały oraz akcesoria.
Mowa tutaj o m.in. papierze ściernym, wałkach do malowania, farbach do drewna, impregnatach, lakierach nabłyszczających, maseczkach ochronnych, okularach zabezpieczających wzrok, ubraniach roboczych itd. Dokładna lista niezbędnych produktów uzależniona jest od czynności, jakie będziemy wykonywać.
Etap 2: Oczyszczenie powierzchni mebla
Kolejny etap polega na starannym oczyszczeniu powierzchni mebla. Tylko wtedy będzie one w pełni gotowy do dalszej obróbki. W przypadku powierzchni drewnianych musimy wyeliminować stare powłoki farby oraz lakieru. Sprawdzi się do tego papier gruboziarnisty. Powierzchnię możemy wykończyć za pomocą papieru drobnoziarnistego. Dzięki niemu stanie się ona perfekcyjnie gładka, a zarazem gotowa do kolejnych zabiegów.
Nie należy zapominać, że powierzchnie z okleiny, czy też sklejki są o wiele bardziej delikatne. W tym przypadku należy wykazać się szczególną ostrożnością. Wystarczy jeden niewłaściwy ruch, aby trwale uszkodzić materiał, przez co nie będzie on nadawał się do renowacji. W wielu przypadkach wystarczy jedynie delikatnie zmatowić powierzchnię. Nie ma konieczności mocnego szlifowania, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu.
Etap 3: Eliminacja pyłu i zabrudzeń
Przed przystąpieniem do kolejnego etapu musimy odpylić powierzchnię. Zanieczyszczenia zalegające po szlifowaniu stanowią sporą przeszkodę. Zmniejszają przyczepność farby, a także negatywnie wpływają na strukturę powierzchni. Emalia może się łuszczyć, co nie prezentuje się estetycznie.
Do odpylenia możemy wykorzystać odkurzacz - najlepiej zrezygnować z końcówki ssącej. Bardzo ważne jest to, aby oczyścić nie tylko odnawiany mebel. Nie zapominajmy, że zabrudzenia osadziły się na wszystkich powierzchniach znajdujących się wokół. Z tego względu należy oczyścić ściany, podłogi, a nawet sufit. Nie pomijajmy zakamarków pomieszczenia.
Etap 4: sprawdzenie stanu mebla
Sprawdźmy, czy dany mebel nie posiada wyraźnych śladów eksploatacyjnych. Niektóre elementy (np. zawiasy, gałki, uchwyty) możemy bez trudu wymienić na nowe. Niezwykle istotne jest to, aby ocenić, czy materiał jest wolny od szkodników. Należy mieć świadomość, że stanowią one spore zagrożenie dla konstrukcji. Ponadto mogą one przenieść się na pozostałe meble.
Plusem jest fakt, że szkodników możemy pozbyć się w dość łatwy sposób. Wystarczy zastosować specjalistyczne środki chemiczne, które są powszechnie dostępne, a zarazem niedrogie. Oczywiście musimy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Do kolejnego etapu możemy przejść dopiero wtedy, gdy upewnimy się, że pozbyliśmy się niechanych lokatorów.
Etap 5: usuwanie niedoskonałości
Drewno to materiał, który wraz z upływem czasu może ulec uszkodzeniu. Drobne niedoskonałości wyeliminujemy samodzielnie w warunkach domowych. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznej wiedzy, co stanowi niewątpliwą zaletę.
Podczas szlifowania powierzchni usuwamy także rysy, płytkie pęknięcia, czy też delikatne ubytki.
Do większych ubytków stosuje się specjalną masę szpachlową do drewna. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że nakłada się ją błyskawicznie. Nie przesadzajmy z ilością produktu. Łatwiej jest dołożyć kolejną warstwę, niż usunąć nadmiar materiału. Wiadome jest, że po nałożeniu masy szpachlowej musimy ponownie poddać powierzchnię szlifowaniu oraz odpyleniu.
Etap 6: konserwacja powierzchni drewnianych
Wyżej opisane etapy umożliwiają kompleksowe przygotowanie powierzchni drewnianej do konserwacji. Szeroki wybór farb sprawia, że znalezienie czegoś odpowiedniego nie powinno stanowić żadnego wyzwania. Dużym zainteresowaniem cieszy się styl skandynawski. Z tego powodu wiele osób sięga po farby mocno kryjące w jasnych oraz pastelowych odcieniach. W trendach znajdują się takie kolory, jak np. biel, beż, szarości, mięta, błękit, pastelowy róż, a także wiele innych. Ostateczna decyzja zależy od naszej koncepcji oraz osobistych upodobań. Pamiętajmy, że w przypadku malowania ciemnych powierzchni na jasny kolor musimy zazwyczaj nałożyć kilka warstw farby. W innym przypadku nie uda nam się uzyskać satysfakcjonującego efektu.
Dobrym wyborem wydają się również oleje, czy też lakiery. Skutecznie chronią one powierzchnię mebli przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu wykazują one wyższą odporność na wilgoć, czy też uszkodzenia mechaniczne. Powłoka ochronna redukuje stopień pochłaniania wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku stołów, czy też blatów kuchennych. Trzeba zaznaczyć, że kolejną warstwę farby nakładamy dopiero wtedy, gdy poprzednia powłoka całkowicie wyschnie. Jeśli zbyt wcześnie przystąpimy do ponownego malowania, to farba będzie się łuszczyć, a nawet odpadać. Ważne jest również to, aby bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Znajdziemy je na opakowaniu.