Jak wybrać meble stylizowane w stylu retro?

Jak wybrać meble stylizowane w stylu retro?

Stylowe urządzanie mieszkania - czym się kierować?

Forma urządzenia i stylizacji mieszkania, będzie zależna przede wszystkim od zastosowania danego pomieszczenia. Nie sposób, by łazienka, pokój młodzieżowy itp. były aranżowane w ten sam sposób.

Czym zatem kierować się przy doborze aranżacji do konkretnego pomieszczenia? Przeanalizujemy ten problem w oparciu o trzy konkretne pomieszczenia - salon, kuchnię i sypialnię. W przypadku salonu, aranżowanie wnętrz powinniśmy rozpocząć od ich uporządkowania.

Mamy tu na myśli przede wszystkim zdefiniowanie konkretnych stref, na które będzie podzielone dane pomieszczenie.

W salonie mamy kilka takich rejonów.

Pierwszym z nich będzie strefa wypoczynkowa, a drugą - strefa funkcjonalna (telewizor, szafki, elementy funkcjonalne itd).

Strefę pierwszą powinniśmy ulokować w miejscu, które zapewni nam maksimum komfortu przestrzennego. Jeśli mamy duży salon, dobrą praktyką będzie wybór funkcjonalnej kanapy, wraz z przyległymi fotelami. Znacznie mniejsze pomieszczenia wymagają zastosowania narożników, które skutecznie zaoszczędzą sporo miejsca.

Druga strefa powinna być z kolei umiejscowiona w miejscu przeciwległym do pierwszej, umożliwiając np. komfortowe oglądanie TV. Dobrym pomysłem, będą np. meble dębowe, które pięknie się prezentują i są trwałe.

Jak powinna być zaaranżowana stylowa kuchnia?

Z założenia, jest to pomieszczenie stricte funkcjonalne. Oznacza to więc, że należałoby zastosować w nim meble na wymiar. Nie tylko pozwalają one zaoszczędzić sporo wolnego miejsca, ale też zwiększają funkcjonalność i ergonomiczność pomieszczenia, co ma znaczenie w kontekście komfortu pracy.

Stylowa kuchnia powinna również posiadać odpowiednie oświetlenie, gwarantujące prawidłową i bezpieczną widoczność w każdym jej obszarze. Standardem są np. diody LED (optymalnie taśmy ledowe można zakupić w sklepie WroLED) zamontowane bezpośrednio nad umywalką, kuchenką i blatem.

Jeśli chodzi o meble, warto pomyśleć o praktycznych, przeszklonych szafkach, umożliwiających szybki wgląd do ich zawartości. Jak powinna wyglądać stylowa sypialnia? Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie dużego, masywnego łóżka i równie masywnych szafek nocnych.

Oczywiście tak jak w przypadku powyższych pomieszczeń, warto postawić na meble drewniane. Szafy przesuwne nie będą dobrym pomysłem. Zamiast nich, warto postawić na klasyczne meble otwierane a najlepiej - na duże i pojemne szafy.

Jaką kolorystykę mebli najlepiej wybrać?

W przypadku salonu, dobrym pomysłem będzie postawienie na wszelakie odcienie brązów. Sofy, kanapy, fotele i narożniki "z natury" winny być ciemniejsze. Z kolei szafki i meble pomocnicze mogą być jaśniejsze.

W podobnej tonacji możemy utrzymać np. ściany, malując je w odcieniach jasnego brązu (dla lepszego rozświetlenia wnętrza). Sypialnia w stylu retro powinna opierać się na jasnej kolorystyce. Ta zasada dotyczy zarówno koloru ścian, jak i zastosowanych w niej mebli.

Wyjątkiem mogą być tu łóżka, a także szafki nocne. Razem będą one tworzyć optyczną przeciwwagę dla jasnej tonacji pozostałych elementów i powierzchni. Nadmierna kolorystyka nie jest tu potrzebna. Podobnie nie zawsze sprawdzą się w tym przypadku rozwiązania ekskluzywne. Chyba, że szukamy rozwiązań podobnych do klasycznego vintage, bądź nawet stylu wiktoriańskiego.

Łazienka w stylu retro nie ma aż takich "wymagań". Tu z powodzeniem sprawdzi się biel. Zresztą całość aranżacji możemy oprzeć tutaj na bieli, oczywiście poza elementami wykonanymi ze stali inox. Innym rozwiązaniem będzie zastosowanie brązów (np. brązowej wanny).

Niemniej dobrze będzie się ona łączyć z innymi dodatkami, w tej samej rzecz jasna tonacji.

Gdzie kupić meble stylizowane na antyczne?

Gdzie zatem kupić meble stylizowane na rozwiązania antyczne. Mamy tu kilka różnych opcji.

  1. Sklep internetowy - wbrew pozorom takich sklepów jest coraz więcej. Wystarczy dokładnie przejrzeć całą ofertę i wybrać meble stylizowane dla siebie, np tutaj: https://antyki24.pl/pl/4-meble-stylowe.
  2. Producent - coraz więcej osób decyduje się na zakup mebli stylizowanych na retro właśnie u producenta. Dzięki temu możemy liczyć na mniejsze ceny i - rzecz jasna - na wykonanie mebli pod wymiar.
  3. Komisy meblowe - coraz więcej osób oddaje swoje stare, zadbane meble i to za całkiem duże pieniądze. Dlaczego nie szukać również tam?
  4. Giełdy staroci i aukcje - to mniej popularne formy nabycia antyków. Są one jednak sprawdzone, jeśli liczymy na autentyczne rozwiązania.

Czy zatem można mówić o "śmierci stylu retro"? Chyba nie, biorąc pod uwagę ich rosnącą popularność.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code